Pomysł
Różnorodność warto docenić nie tylko jako zagadnienie związane z organizowaniem grupy młodzieży, która będzie się ze sobą spotykać w ramach wymiany. Może to być także bardzo atrakcyjny temat, wokół którego toczyć się będzie całe spotkanie.
Aby wybrać temat dla spotkania młodzieży związanego z różnorodnością, warto np.:
- przysłuchać się uważnie dyskusjom uczniów i uczennic w szkole czy też w innej grupie, dla której organizujemy wymianę. Można zapytać o ich zainteresowania związane z tematem. Czy chcą się czegoś dowiedzieć? Jakie bieżące i społecznie ważne tematy związane z różnicami zdań i opinii rezonują wśród jej uczestników i uczestniczek?
- zastanowić się, w jakim terminie spotkanie będzie się odbywać, a następnie zainspirować się kalendarzem praw człowieka, który przedstawia okazje do rozmowy na tematy dotyczące różnorodności, związane z konkretnymi datami. Może Międzynarodowy Dzień Kobiet stanie się okazją do spotkania na temat poszukiwania śladów historii kobiet w danych miastach w Polsce i w Niemczech?
- przyjrzeć się historii regionu lub miasta, w którym odbywać się będzie spotkanie. Jakie grupy etniczne tworzyły tę historię? Jakie mniejszości w nim mieszkały? Jak ich historia odbija się w teraźniejszości i gdzie można szukać jej śladów? Gdzie obecnie można spotkać członkinie i członków tych grup? Wielokulturowość jest bowiem ważnym elementem wspierania różnorodności.
- sprawdzić, jakie lokalne organizacje aktywnie zajmują się różnorodnością i równością praw oraz jak można skorzystać z ich pomocy. Zapoznać się z pracą stowarzyszenia migrantów i migrantek, ciekawej grupy seniorskiej, organizacji osób z niepełnosprawnościami, klubu kobiet czy inicjatywy osób LGBTQI – może to być ważnym narzędziem poszerzania perspektywy związanej z różnorodnością społeczeństw i wspólnot.
- zainspirować się spotkaniami, które już się odbyły w ramach współpracy z PNWM i dotyczyły różnorodności – zawsze można oprzeć się na sprawdzonym pomyśle.
Oto kilka przykładów ciekawych projektów dotyczących różnorodności, które zostały zrealizowane przez naszych partnerów.
Warto pamiętać, że niezależnie od tego, jaki jest temat wymiany – związany z różnorodnością czy nie – jest ona ważnym aspektem organizacji każdego spotkania. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z tekstami, które usprawnią przygotowania do organizacji spotkania nie tylko opowiadającego o różnych grupach, ale także włączającego różne grupy.
Materiały w języku polskim:
- Kalendarium Praw Człowieka (PDF) przygotowane przez Fundację Autonomia.
- Profil w mediach społecznościowych (Facebook) stowarzyszenia Wielokulturowy Kraków.
- Strona internetowa Fundacji Afryka Inaczej.
- Strona internetowa międzykulturowego projektu piłkarskiego Etnoliga.
- Inicjatywa osób prowadzących domy dla osób bezdomnych Zupa na Plantach i Fundacja ZUPA.
- Strona internetowa stowarzyszenia kobiet z niepełnosprawnościami Strefa Wenus z Milo.
- Strona internetowa Fundacji Ocalenie wspierającej migrantów i migrantki.
- Praktyczne wskazówki na wymianę online (PDF).
- Scenariusze wymiany online.