Jak PNWM finansuje udział osób o szczególnych potrzebach w spotkaniach młodzieży?
Każdy młody człowiek ma prawo do udziału w wymianie międzynarodowej. Jest ona okazją do przeżycia międzykulturowej przygody, kształtuje otwartość na świat, pomaga doskonalić osobiste, społeczne i językowe kompetencje oraz umiejętność pracy zespołowej. I to wszystko poza codzienną formalną szkolną rzeczywistością. Dlatego tak ważne jest, aby udział w wymianie był dostępny dla jak największej liczby osób.
Przystępując do przygotowania projektu wymiany młodzieży warto przemyśleć, w jaki sposób przeprowadzić rekrutację, żeby każda młoda osoba miała szansę wziąć w niej udział. Pułapki, które mogą się pojawić po drodze, to między innymi:
- traktowanie udziału w wymianie jako nagrody za dobre wyniki w nauce,
- wyłączanie z uczestnictwa w spotkaniu osób, których rodzice nie są w stanie pokryć kosztów wkładu własnego lub którym warunki mieszkaniowe nie pozwalają przyjąć u siebie osoby z zagranicy, a także młodych ludzi, którzy wymagają szczególnej opieki bądź uwagi.
Polsko-niemieckie spotkania młodzieży są bardzo różnorodne, podobnie jak zainteresowania młodzieży w obu krajach. Dlatego też dofinansowujemy projekty o różnej tematyce, formach realizacji, koncepcjach pedagogicznych, przystosowanych do każdej grupy wiekowej i do osób o szczególnych potrzebach. Zależy nam na tym, aby w wymianie mógł uczestniczyć każdy, niezależnie od statusu majątkowego, barier fizycznych, intelektualnych czy społecznych. W Wytycznych wspierania PNWM (PDF) można znaleźć różne rozwiązania, będące odpowiedzią na te wyzwania.
Brak warunków, aby przyjąć u siebie osobę z z zagranicy na kilkudniową wymianę?
PNWM wspiera także projekty, podczas których grupa goszcząca nocuje na co dzień w swoich domach, a osoby z kraju partnerskiego są zakwaterowane w schronisku lub hotelu. Zakładamy jednak, że program wymiany będzie realizowany wspólnie. Dofinansowanie do kosztów programu przyznajemy wówczas dla całej grupy, także osób, które nocują w domach. Projekt może się w całości odbyć także w miejscu trzecim (wszystkie osoby uczestniczące nocują razem w jednym miejscu), wówczas warunki lokalowe przestają mieć znaczenie.
Jeżeli w wymianie biorą udział osoby z niepełnoprawnościami lub o szczególnych potrzebach,
PNWM może dofinansować dodatkowe opiekunki/dodatkowych opiekunów, którzy będą towarzyszyć im w trakcie wymiany i pomagać w zdobywaniu nowych doświadczeń. Liczebność grupy nie ma dla nas większego znaczenia. Dlatego wspieramy także wymiany kameralne, podczas których spotyka się bardzo mała (np. 4/5-osobowa) grupa uczennic i uczniów.
Jeżeli młodzież nie posługuje się biegle językiem obcym,
to PNWM przyznaje dofinansowanie dla pośredniczki lub pośrednika językowego, czyli osoby, która bierze udział w wymianie i pomaga młodym ludziom z obu krajów w komunikacji. Dzięki temu słabsza znajomość innego języka przestaje być barierą. Dotyczy to także tłumaczek i tłumaczy języka migowego, którzy pomagają młodzieży niedosłyszącej w sprawnej komunikacji.
Jak wspiera PNWM?
PNWM przyznaje dofinansowanie do kosztów programu według stawek ryczałtowych zarówno dla osób uczestniczących z Polski, Niemiec, jak i ich opiekunek i opiekunów.
Z dotacji PNWM można pokryć wydatki związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem, koszty wycieczek i biletów wstępu, honorariów dla osób prowadzących warsztaty, przewodniczek/przewodników (w tym obcojęzycznych), a także koszty asysty i wydatki związane z uczestnictwem w spotkaniu młodzieży o szczególnych potrzebach (np. osób z niepełnosprawnościami albo chronicznie chorych), wreszcie koszty materiałów niezbędnych do pracy projektowej. Jeżeli spotkanie odbywa się w miejscu trzecim (poza miejscem zamieszkania grupy goszczącej), to do kosztów programu dolicza się także podróż grupy goszczącej do miejsca spotkania.
Osoby przyjeżdżające na wymianę z kraju partnerskiego mogą liczyć na dofinansowanie kosztów podróży. Wysokość dotacji uzależniona jest od odległości, jaką muszą pokonać do miejsca w drugim kraju, w którym odbywa się wymiana. Dotacja może objąć także spotkanie przygotowujące młodzież do spotkania i podsumowujące jego efekty. PNWM dofinansowuje także spotkanie przygotowawcze kadry z obu krajów, które ma na celu dopracowanie szczegółów projektu.
Wiemy również, że koszty mogą być barierą do uczestnictwa w wymianie dla dużej grupy młodzieży.
Co można z tym zrobić? Istnieją różne źródła dofinansowania, które warto sprawdzić w kontekście planowania projektu wymiany. Ogólne informacje na temat składania wniosków znajdą Państwo w artykule „Dofinansowanie zewnętrzne projektów różnorodności”, a wskazówki, gdzie i jak szukać funduszy na spotkanie młodzieży, w Pakiecie startowym PNWM, cz. 1 (PDF). Korzystając z kilku źródeł dofinansowania sprawiamy, że wymiana staje się bardziej dostępna dla osób o różnej sytuacji materialnej i społecznej, a tym samym stwarzamy lepsze warunki do integracji i wyrównujemy szanse.
Więcej informacji na temat wspierania projektów wymiany znajdą państwo na stronie internetowej PNWM.
Materiały w języku polskim:
- Wytyczne wspierania polsko-niemieckiej współpracy młodzieży (PDF).
- J. Bojanowska, D. Frassek, A. Huminiak, N. Krasowska, M. Mrówczyńska, K. Narr, D. Soska, M. Teffel, E. Wieczorkowska, M. Zatylna: Pakiet startowy PNWM, cz. 1 (PDF), PNWM, Warszawa/Poczdam 2019.